Varmepumpe · Horsens · fjernvarme

Fjernvarme eller varmepumpe i Horsens?

Horsens-området har noget af landets billigste fjernvarme. Brædstrup Fjernvarme er blandt de ti billigste værker i Danmark, og Fjernvarme Horsens ligger også under gennemsnittet. Det gør regnestykket for en varmepumpe anderledes her end mange andre steder.

Energitjekket er en formidlingstjeneste, ikke en installatør. Drevet af ANGU ApS · CVR 40086560 · faktatjekket 23. oktober 2026. Sådan virker det

Få uforpligtende tilbud i HorsensGratis · tager ca. 1 minut · 3 korte trin
Hvordan varmer du huset op i dag?
Om huset (alt er valgfrit)
Hvordan kan installatøren kontakte dig?

Vi bruger kun dine oplysninger til at formidle din forespørgsel og sletter dem efter 12 måneder. Læs privatlivspolitikken. Energitjekket er en formidlingstjeneste og ikke selv installatør.

Gratis og uforpligtende. Du vælger selv, om du vil sige ja til tilbuddet.

Fjernvarmepriser i og omkring Horsens

VærkPostnr.Årspris, standardhus inkl. momsPr. MWhForskel til varmepumpe
Fjernvarme Horsens870013.254 kr.685 kr.+3.868 kr.
Brædstrup Fjernvarme87409.855 kr.300 kr.+469 kr.
Østbirk Varmeværk875214.643 kr.437 kr.+5.257 kr.
Hovedgård Fjernvarme873216.446 kr.587 kr.+7.060 kr.
Landsgennemsnit (vægtet, 374 værker)–16.953 kr.–+7.567 kr.
Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026; Wattguiden: fjernvarmepris pr. værk

Sidste kolonne er vores egen udregning: værkets årspris minus driften af luft til vand med radiatorer (9.386 kr., Bolius, samme hus). Kilde: Bolius: pris på opvarmningsformer

Fjernvarme eller varmepumpe i Horsens: hvad er billigst?

Opvarmning, 130 m² husÅrlig varmeudgift
Luft til vand-varmepumpe med gulvvarme7.288 kr.
Luft til vand-varmepumpe med radiatorer9.386 kr.
Fjernvarme: Brædstrup Fjernvarme9.855 kr.
Fjernvarme: Fjernvarme Horsens13.254 kr.
Fjernvarme: Østbirk Varmeværk14.643 kr.
Fjernvarme: Hovedgård Fjernvarme16.446 kr.
Fjernvarme (landsgennemsnit)16.953 kr.
Gasfyr18.433 kr.
Oliefyr32.388 kr.
Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026; Bolius: pris på opvarmningsformer
Vores vurdering (egen læsning af tallene): Har du fjernvarme i Horsens eller Brædstrup, er der sjældent penge at hente ved at skifte til varmepumpe. Bor du uden for nettet med olie, gas eller elvarme, er luft til vand det typiske valg, og så kan du søge tilskud.

Udmelding af fjernvarmen kan koste udtrædelsesgodtgørelse, ofte 10.000-100.000 kr. Kilde: Energiankenævnet: udtrædelsesgodtgørelse

Sådan laver Fjernvarme Horsens varmen

  • Fjernvarme Horsens kalder sig Danmarks største forbrugerejede fjernvarmeselskab og producerede 520.000 MWh varme i 2024. Kilde: Fjernvarme Horsens: nøgletal
  • Varmen kommer fra affaldsforbrænding og gasturbiner (45 MW varme), fire biomassekedler (60 MW), en elkedel og en varmepumpe (15 MW hver) samt overskudsvarme fra industri. Gascentraler dækker spids- og reservelast. Kilde: Fjernvarme Horsens: nøgletal

Hvor mange huse har fjernvarme i Horsens Kommune?

71 % af de beboede parcel- og rækkehuse i Horsens Kommune har fjernvarme. 2.929 har varmepumpe, og 2.949 har stadig gas- eller oliefyr. Kilde: Danmarks Statistik: BOL102, boliger efter område og opvarmning (2026)

Status for fjernvarmen i Horsens

Spørgsmål om din adresse: Horsens Kommune: 76 29 29 29 Kilde: Horsens Kommune: solceller på dit tag

Spørgsmål om fjernvarme og varmepumpe i Horsens

Hvad koster fjernvarme i Horsens?

Hos Fjernvarme Horsens koster et standardhus på 130 m² 13.254 kr. om året inkl. moms ifølge Forsyningstilsynets statistik pr. 31. januar 2026. Landsgennemsnittet er 16.953 kr. Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026; Wattguiden: fjernvarmepris pr. værk

Er fjernvarme billig i Brædstrup?

Ja. Brædstrup Fjernvarme er blandt de ti billigste værker i statistikken med 9.855 kr. om året for et standardhus. Kilde: Wattguiden: fjernvarmepris pr. værk

Kan jeg stadig få fjernvarme i Horsens?

Fjernvarme Horsens forventer at nå 25.000 kunder i 2030. Kontakt selskabet eller tjek Plandata.dk for at se, om din adresse ligger i et fjernvarmeområde. Kilde: Dansk Fjernvarme 17/3 2026: 10 års rejse til grøn forsyningssikkerhed (Fjernvarme Horsens); Plandata.dk: kort over fjernvarmeområder

Uden for fjernvarmen? Se varmepumpe i Horsens, priser og tilskud.

Sådan får du tilbud

Udfyld formularen. Vi sender din forespørgsel til én udvalgt installatør i dit område, og du får en e-mail med firmaets navn og CVR-nummer, så snart det er sket. Installatøren giver et uforpligtende tilbud på en luft til vand-varmepumpe, og du vælger selv.

Få gratis tilbud
Få gratis tilbud i Horsens