Varmepumpe · Holbæk · fjernvarme

Fjernvarme eller varmepumpe i Holbæk?

I Holbæk Kommune har under hvert tiende hus fjernvarme, langt den laveste andel på dette site. Fjernvarmen til Holbæk by venter på flere tilmeldinger frem til 1. maj 2027, og der er ingen planer om nye områder. Her er status, de fire værkers priser og regnestykket mod en varmepumpe.

Energitjekket er en formidlingstjeneste, ikke en installatør. Drevet af ANGU ApS · CVR 40086560 · Opdateret . Sådan virker det

Få uforpligtende tilbud i HolbækGratis · tager ca. 1 minut · 3 korte trin
Hvordan varmer du huset op i dag?
Om huset (alt er valgfrit)
Hvordan kan installatøren kontakte dig?

Vi bruger kun dine oplysninger til at formidle din forespørgsel og sletter dem efter 12 måneder. Læs privatlivspolitikken. Energitjekket er en formidlingstjeneste og ikke selv installatør.

Gratis og uforpligtende. Du vælger selv, om du vil sige ja til tilbuddet.

Status for fjernvarmen i Holbæk

Spørgsmål om din adresse: Holbæk Kommune: 72 36 36 36 · Kanalstræde 2, 4300 Holbæk Kilde: Holbæk Kommune: fjernvarmeplaner (opdateret 25/3 2026)

Hvor mange huse har fjernvarme i Holbæk Kommune?

Kun 9,0 % af de beboede parcel- og rækkehuse i Holbæk Kommune har fjernvarme, den laveste andel af de tretten byer på dette site, mod 54,5 % i hele landet. 13.765 huse har gas, olie eller elvarme. Kilde: Danmarks Statistik: BOL102, boliger efter område og opvarmning (2026)

Fjernvarmepriser i og omkring Holbæk

VærkPostnr.Årspris, standardhus inkl. momsPr. MWhForskel til varmepumpe
Mørkøv Varmeværk444017.411 kr.533 kr.+8.025 kr.
FORS Varme Holbæk, Jyderup430020.181 kr.793 kr.+10.795 kr.
FORS Varme Holbæk St. Merløse437022.751 kr.935 kr.+13.365 kr.
Fors Varme Holbæk Have430023.070 kr.952 kr.+13.684 kr.
Landsgennemsnit (vægtet, 374 værker)–16.953 kr.–+7.567 kr.
Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026; Wattguiden: fjernvarmepris pr. værk

Sidste kolonne er vores egen udregning: værkets årspris minus driften af luft til vand med radiatorer (9.386 kr., Bolius, samme hus). Kilde: Bolius: pris på opvarmningsformer

Fjernvarme eller varmepumpe i Holbæk: hvad er billigst?

Opvarmning, 130 m² husÅrlig varmeudgift
Luft til vand-varmepumpe med gulvvarme7.288 kr.
Luft til vand-varmepumpe med radiatorer9.386 kr.
Fjernvarme (landsgennemsnit)16.953 kr.
Fjernvarme: Mørkøv Varmeværk17.411 kr.
Gasfyr18.433 kr.
Fjernvarme: FORS Varme Holbæk. Jyderup20.181 kr.
Fjernvarme: FORS Varme Holbæk St. Merløse22.751 kr.
Fjernvarme: Fors Varme Holbæk Have23.070 kr.
Oliefyr32.388 kr.
Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026; Bolius: pris på opvarmningsformer
Vores vurdering (egen læsning af tallene): Mørkøv Varmeværk ligger lidt over landsgennemsnittet, mens Fors Varme Holbæk Have hører til de 10 % dyreste værker i landet. Har du gasfyr uden for de fire fjernvarmebyer, kommer fjernvarmen ikke, og en luft til vand-varmepumpe med tilskud er det oplagte valg. Bor du i etape 1 i Holbæk by, afgøres projektet senest 1. maj 2027.

Udmelding af fjernvarmen kan koste udtrædelsesgodtgørelse, ofte 10.000-100.000 kr. Kilde: Energiankenævnet: udtrædelsesgodtgørelse

Varmepumper i Holbæk, Jyderup og Energibyen

Spørgsmål om fjernvarme og varmepumpe i Holbæk

Hvad koster fjernvarme i Holbæk?

Ifølge Forsyningstilsynets statistik pr. 31. januar 2026 koster et standardhus på 130 m² med 18,1 MWh 23.070 kr. om året inkl. moms hos Fors Varme Holbæk Have, 20.181 kr. hos Fors i Jyderup, 22.751 kr. i St. Merløse og 17.411 kr. hos Mørkøv Varmeværk. Landsgennemsnittet er 16.953 kr. Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026

Hvor kommer fjernvarmen i Holbæk Kommune fra?

Holbæk Kommune skriver, at fjernvarmen primært kommer fra eldrevne varmepumper. Fjernvarmen til Holbæk by skal komme fra et stort varmepumpeanlæg ved Omfartsvejen, kaldet Energibyen. Kilde: Holbæk Kommune: fjernvarmeplaner (opdateret 25/3 2026)

Hvad koster det at blive tilsluttet fjernvarme i Holbæk by?

Fors skriver, at tilslutning koster 25.000 kr. til kampagnepris, indtil gravemaskinerne har været forbi huset, og derefter 50.000 kr. Projektet gennemføres kun, hvis 70 % af varmegrundlaget tilmelder sig. Kilde: Fors: fjernvarme til Holbæk by (projektstatus og tilslutningsprocent pr. 4/8 2026)

Uden for fjernvarmen? Se varmepumpe i Holbæk, priser og tilskud.

Sådan får du tilbud

Udfyld formularen. Vi sender din forespørgsel til én udvalgt installatør i dit område, og du får en e-mail med firmaets navn og CVR-nummer, så snart det er sket. Installatøren giver et uforpligtende tilbud på en luft til vand-varmepumpe, og du vælger selv.

Få gratis tilbud
Få gratis tilbud i Holbæk