Varmepumpe · Silkeborg · fjernvarme

Fjernvarme eller varmepumpe i Silkeborg?

Silkeborg Forsyning er i gang med at lægge fjernvarme ud til Virklund, Sejs-Svejbæk, Them, Salten og Voel, og et nyt varmepumpe- og biomasseanlæg blev indviet i september 2026. Hvert femte hus i kommunen har stadig naturgas. Her er status, priserne og hvornår en varmepumpe giver mening.

Energitjekket er en formidlingstjeneste, ikke en installatør. Drevet af ANGU ApS · CVR 40086560 · Opdateret . Sådan virker det

Få uforpligtende tilbud i SilkeborgGratis · tager ca. 1 minut · 3 korte trin
Hvordan varmer du huset op i dag?
Om huset (alt er valgfrit)
Hvordan kan installatøren kontakte dig?

Vi bruger kun dine oplysninger til at formidle din forespørgsel og sletter dem efter 12 måneder. Læs privatlivspolitikken. Energitjekket er en formidlingstjeneste og ikke selv installatør.

Gratis og uforpligtende. Du vælger selv, om du vil sige ja til tilbuddet.

Solvarme, varmepumper og biomasse i Silkeborg

Status for fjernvarmen i Silkeborg

Spørgsmål om din adresse: Silkeborg Forsyning: 89 20 64 00 · Tietgensvej 3, 8600 Silkeborg Kilde: Silkeborg Forsyning: kontakt

Hvor mange huse har fjernvarme i Silkeborg Kommune?

52,8 % af de beboede parcel- og rækkehuse i Silkeborg Kommune har fjernvarme, mod 54,5 % i hele landet. 6.707 huse har naturgas, 1.011 oliefyr og 5.103 varmepumpe. Kilde: Danmarks Statistik: BOL102, boliger efter område og opvarmning (2026)

Fjernvarme eller varmepumpe i Silkeborg: hvad er billigst?

Opvarmning, 130 m² husÅrlig varmeudgift
Luft til vand-varmepumpe med gulvvarme7.288 kr.
Luft til vand-varmepumpe med radiatorer9.386 kr.
Fjernvarme: Kjellerup Fjernvarme16.615 kr.
Fjernvarme (landsgennemsnit)16.953 kr.
Fjernvarme: Silkeborg Varme18.000 kr.
Gasfyr18.433 kr.
Fjernvarme: Ans Fjernvarmeværk24.643 kr.
Oliefyr32.388 kr.
Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026; Bolius: pris på opvarmningsformer
Vores vurdering (egen læsning af tallene): Silkeborg Varme ligger lidt over landsgennemsnittet, Kjellerup lidt under, og Ans hører til de 10 % dyreste værker i landet. Har du gasfyr i Silkeborg Syd eller Voel, er fjernvarmen på vej, og kampagneprisen gælder kun, til gravemaskinerne er forbi din adresse. Ligger du uden for projekterne, fx i en landsby med oliefyr, er en luft til vand-varmepumpe med tilskud det oplagte valg.

Udmelding af fjernvarmen kan koste udtrædelsesgodtgørelse, ofte 10.000-100.000 kr. Kilde: Energiankenævnet: udtrædelsesgodtgørelse

Fjernvarmepriser i og omkring Silkeborg

VærkPostnr.Årspris, standardhus inkl. momsPr. MWhForskel til varmepumpe
Silkeborg Varme860018.000 kr.800 kr.+8.614 kr.
Kjellerup Fjernvarme862016.615 kr.676 kr.+7.229 kr.
Ans Fjernvarmeværk864324.643 kr.1.090 kr.+15.257 kr.
Landsgennemsnit (vægtet, 374 værker)–16.953 kr.–+7.567 kr.
Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026; Wattguiden: fjernvarmepris pr. værk

Sidste kolonne er vores egen udregning: værkets årspris minus driften af luft til vand med radiatorer (9.386 kr., Bolius, samme hus). Kilde: Bolius: pris på opvarmningsformer

Spørgsmål om fjernvarme og varmepumpe i Silkeborg

Hvad koster fjernvarme i Silkeborg?

Hos Silkeborg Varme koster et standardhus på 130 m² med 18,1 MWh 18.000 kr. om året inkl. moms ifølge Forsyningstilsynets statistik pr. 31. januar 2026. Kjellerup Fjernvarme ligger på 16.615 kr. og Ans Fjernvarmeværk på 24.643 kr. Landsgennemsnittet er 16.953 kr. Kilde: Forsyningstilsynet: fjernvarmepriser jan. 2026

Hvor kommer fjernvarmen i Silkeborg fra?

Fra bl.a. biomasse, solvarme, varmepumper og kraftvarme. Solvarmeanlægget på Sejling Hede, der kom i drift i slutningen af 2016, dækker ca. 20 % af varmebehovet i Silkeborg, og i september 2026 blev et nyt varmepumpeanlæg og et biomasseanlæg til have- og parkaffald indviet. Kilde: Silkeborg Forsyning: spørgsmål og svar om fjernvarme; Dansk Fjernvarme 4/9 2026: Silkeborg indvier nye fjernvarmeanlæg

Hvad sparer jeg ved at tilmelde mig fjernvarme i Voel til kampagnepris?

Silkeborg Forsyning skriver, at kampagneprisen i Voel sparer 19.800 kr., og at tilbuddet bortfalder, når gravemaskinerne har gravet forbi ejendommen. Kilde: Silkeborg Forsyning 9/2 2026: Voel siger ja tak til fjernvarme

Uden for fjernvarmen? Se varmepumpe i Silkeborg, priser og tilskud.

Sådan får du tilbud

Udfyld formularen. Vi sender din forespørgsel til én udvalgt installatør i dit område, og du får en e-mail med firmaets navn og CVR-nummer, så snart det er sket. Installatøren giver et uforpligtende tilbud på en luft til vand-varmepumpe, og du vælger selv.

Få gratis tilbud
Få gratis tilbud i Silkeborg